Archiwizacja
premier teatralnych

Pozostaw po sobie ślad

Towarzystwo Teatralne im. Jędrzeja Cierniaka i Pracownia Dokumentacji Teatru im. Barbary Krasnodębskiej zapraszają środowisko teatru amatorskiego na pozostawienie po sobie śladu w historii teatru:

W tej zakładce pokażemy Ci, jak archiwizować premiery Twojego zespołu i gdzie je potem odnaleźć.

Podstawową działalnością Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego jest prowadzenie i aktualizacja polskiego archiwum CAŁEGO środowiska teatralnego. KAŻDY twórca teatralny, reżyser, instruktor, pedagog teatru, nauczyciel zajęć teatralnych, animator kultury teatralnej (zawodowy czy niezawodowy) ma możliwość i jest do tego zachęcany, aby zostawić ślad po sobie w historii teatru.

Ty również masz możliwość, aby bezpośrednio na adres Instytutu Teatralnego wysłać materiały nie tylko Twoich aktualnych premier, ale również wszystkich premier zeszłych lat. Nawet tych z lat 70tych, kiedy to pan Jan Kowalski w roku 1972 zrobił spektakl, który pokazany był jednorazowo przed publicznością lokalną, składającą się z rodziców aktorów i ich sąsiadów. I nieważne jest, czy ten spektakl miał tylko lokalny, czy też może międzynarodowy wymiar, czy był udany czy nie, czy odtwórcami byli amatorzy czy zawodowcy. Najważniejsze, że ta premiera się odbyła! Wysyłając swoją premierę do Pracownii Dokumentacji Teatru im. Barbary Krasnodębskiej w Instytucie Teatralnym w Warszawie, zostawiasz ślad po swojej działalności w historii teatru!

Minimalny Pakiet do archiwizacji powinien zawierać:
    • scenariusz (wersja cyfrowa i drukowana, najlepiej z ręcznymi notatkami, dopiskami, opracowaniem przez reżysera bądź scenografa);
    • plakat (wydrukowany, przesłany w tubie rysunkowej, oraz wersja cyfrowa na nośniku CD, w oryginalnym rozmiarze);
    • zdjęcia (ze spektaklu, procesu twórczego, miejsca. Wybranych 5 zdjęć charakterystycznych dla spektaklu, na nośniku CD i w druku);
    • informacje (dane premiery) – wypełnij formularz Zostaw po sobie ślad - Dokumentacja premiery.doc.
Oprócz tego, co zostało ujęte w ramach Minimalnego Pakietu, Rozszerzony Pakiet powinien zawierać dodatkowo:
    • dodatki dotyczące spektaklu i procesu twórczego (kostium, charakterystyczny rekwizyt, tekst piosenki, partytura);
    • nagrania ze spektaklu, ewentualnie próby (audio/video na nośniku DVD);
    • wycinki z gazet;
    • dokumentacja filmowa lub nagranie audio z radia;
    • innymi słowy wszystko to, co służy dokumentacji premiery i twórczego procesu.
Wysłany przez Ciebie materiał będzie przechowywany w piwnicach Instytutu Teatralnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i w przypadku zamówienia udostępniany zainteresowanym.
O istnieniu Twojego teatru przeczytać będzie można również na stronie http://www.twp2018.e-teatr.pl/

O tym jak zarchiwizować swój materiał i jak go potem odnaleźć dowiesz się z poniższych instrukcji:

Information
in English